Міжрегіональна Академія управління персоналом

Дніпровський інститут
м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 21

Адміністрація та викладачі Дніпровського інституту ПрАТ ВНЗ «МАУП» вітають всіх громадян України з Міжнародним днем НАВРУЗ

П'ятниця, 22 березня 2024
Адміністрація та викладачі Дніпровського інституту ПрАТ ВНЗ «МАУП» вітають всіх громадян України з Міжнародним днем НАВРУЗ

Викладач Дніпровського інституту ПрАТ ВНЗ «МАУП», психолог Амур-Нижньодніпровського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Абашія Едуард Автанділович інформує про наступне.

23 лютого 2010 року на 64-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у рамках пункту 49 порядку денного «Культура миру» консенсусом було ухвалено резолюцію, яка визнає 21 березня як «Міжнародний день Навруз» та сприяє збереженню і розвитку культури та традицій, пов’язаних з Наврузом.

У культурі багатьох перськомовних та тюркськомовних народів є свято, що символізує новий початок і прихід весни - Навруз. Тюркські та перські свята відзначають за місячним календарем відповідно до ісламських традицій, за винятком Наврузу, який святкували ще до приходу ісламу, відзначають його за сонячним календарем щороку 21 березня, зокрема й 2024-го. Саме слово "Навруз" перекладається з перської як "Новий день" або "Новий рік", що символізує початок весни та оновлення природи (день весняного рівнодення).

Свято Навруз бере свій початок зі Стародавньої Персії (нинішній Іран). Це урочистість пов’язане з поширенням зороастризму - однієї з найдавніших світових релігій. Свято набуло особливої важливості в період правління Ахеменідської династії в IV - V столітті до нашої ери.

Зороастрійський Новий рік охоплює ряд країн, зокрема: Іран, Афганістан, Албанія, Азербайджан, Бангладеш, Китай, Індія, Ізраїль, Ірак, Казахстан, Киргизстан, Пакистан, Росія, Сирія, Таджикистан, Туреччина, Туркменістан, Узбекистан. Також до цього списку відноситься й Україна, на теренах якої це свято весни та землеробства традиційно шанується та відзначається кримськими татарами.

Кожна нація вносить свої власні традиції та особливості у святкування, але головною ідеєю свята залишаються зв’язок із природою, продовження життєвого циклу та оновлення. Традиції урочистості в деяких країнах глибоко переплелися з мусульманською релігією, хоч воно і не є її частиною.

З часом святкування Наврузу стало не тільки національною, а й культурною подією, яка об’єднує різні етнічні групи та віросповідання. У наші дні Навруз все ще відзначають мільйони, відображаючи глибоку цінність і повагу до культурної спадщини та єдності народів.
Як і на православний Великдень, на Навруз заведено фарбувати яйця і ставити їх на стіл. Найчастіше шкаралупу роблять зеленою - за кольором природи, що оновлюється.

Навруз - це час, коли люди збираються разом. Родичі та друзі приїжджають один до одного, щоб обмінятися привітаннями та разом сісти за святковий стіл.

Весну вітають за допомогою традиційних для свята атрибутів. Наприклад, на стіл ставлять свічки, оскільки вогонь вважається силою, що оберігає людей від злих духів. Ще одним символом Навруза вважаються пророслі паростки пшениці, перев’язані червоною стрічкою. Такими букетами прикрашають будинки та столи.

З Наврузом заведено вітати друзів, членів сім’ї, колег і всіх, кого зустрічають у день урочистість. Можна сказати "Навруз муборак!", що означатиме "З Новим роком", або просто побажати щасливого свята. Залежно від ситуації можна висловити й інші напуття, наприклад: "З Наврузом, щоб кожен день був світлим і радісним, як перший день весни!" Або: "Нехай Навруз принесе вам новий початок і достаток!" На Навруз можна дарувати та різноманітні подарунки, квіти, солодощі, прикраси, щоб порадувати рідних та близьких, - зазначив психолог.